دانستنیهای ترکیه

·         پایتخت ترکیه : آنکارا

·         شهرهای توریستی ترکیه : استانبول آنتالیا بدروم کوش آداسی مارماریس

·         جمعیت ترکیه: ۷۳,۱۹۳,۰۰۰ نفر

·         مذهب مردم ترکیه: مسلمان

·         واحد پول ترکیه: لیر جدید ترک معادل ۶,۷۰۰ ریال

·         زبان مردم ترکیه: ترکی

·         فاصله هوایی ترکیه تا تهران: ۳:۰۵ ساعت

·         اختلاف ساعت ترکیه با تهران: +۰:۳

 

 

تور استانبول به عنوان دومین کلان شهر جهان در حوزه گردشگری، سال هاست که مورد توجه ایرانیان است. این شهر قطب فرهنگی و تاریخی کشور ترکیه محسوب می شود و فرصت های اقتصادی بسیار مناسبی نیز در آن فراهم است.

به گزارش سرویس تفریح و سفر عصرایران، استانبول در سال 2010 به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا برگزیده شد و در سال 2013 نیز جزو نامزدهای کسب این عنوان بود. فاصله زمانی استانبول با تهران در حدود 1’.28”- محاسبه می شود و از این منظر گردشگران ایرانی در استانبول گرفتار دردسرهای تفاوت ساعت زیاد نخواهند بود و تغییر خاصی در ساعات روزانه آنها بوجود نخواهد آمد.

 

استانبول 2 فرودگاه بین المللی شاخص دارد، یکی از آنها فرودگاه "آتاترک" و دیگری فرودگاه "صابیحا گوچکن" است. هر دو فرودگاه در فاصله نزدیکی از مرکز شهر قرار دارند که البته بعد مسافت فرودگاه آتاترک کمتر از فرودگاه دیگر است.

 

 

 

استانبول دارای آب و هوایی معتدل است به نحوی که در زمستان ها خنک و تابستان گرمای ملایمی دارد. برای مسافرت به این شهر زیبا باید برنامه ریزی مناسبی در راستای مشاهده هر دوبخش آسیایی و اروپایی آن داشته باشید. زندگی در استانبول رنگارنگ و پر از نشاط است. البته آبادانی در قسمت اروپایی بیشتر و قسمت آسیایی بیشتر تم سنتی دارد. "غذا" یکی از جذاب ترین قسمت های مسافرت به استانبول است. انواع غذاهای ترکی در رستوران های استانبول، گردشگران را به خود مشغول می کنند.

 

 

پیشنهاد می کنیم برای دسر نیز حتما باقلوای استانبولی را امتحان کنید. در کنار نوشیدنی های مختلف و رنگارنگ، قهوه ترک جایگاه ویژه ای دارد.

برای گردش در شهر، تاکسی و ون وسایل مناسبی هستند که در تمام شهر دسترسی به آنها ممکن است. یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری استانبول شاپینگ یا خرید محسوب می شود. از بازارهای چند صد ساله تا مراکز تجاری مدرن می توانید تجربه به یادماندنی در خرید داشته باشید. بازارهایی مانند بازار بزرگ، محمود پاشا، ادویه، آک مرکز، سیتیز، جواهر و ... را در برنامه بازدید و خرید قرار دهید.ا
توجه مهم: در بازار استانبول، بیش از بقیه جاهای این شهر ، چانه بزنید. بخصوص در اوایل بازار ، قیمت ها را به توریست ها تا 2 برابر و گاه بیشتر می گویند. هر چقدر به اعماق بازار می روید، مغازه داران، با انصاف تر می شوند و قیمت ها مناسب تر.

 

 

 

اگر اهل دریا، شنا و حمام آفتاب هستید در استانبول بالغ بر 20 پلاژ ساحلی زیبا و مدرن وجود دارد که امکان پرداختن به تفریحاتی چون غواصی نیز در آنها فراهم است. ساحل طلایی، سولار، نون استاپ و ... را فراموش نکنید.

اداره کنندگان این شهر زیبا به خوبی از ظرفیت های تاریخی آن نیز بهره برداری کرده اند. امکان بازدید از امکان تاریخی با امکانات رفاهی مناسب در نوع خود جذابیت های بالایی دارد.

امکان حضور در مجموعه جزایر شاهزادگان (در اطراف استانبول) با اتوبوس های دریایی ماجراجویی جالبی محسوب می شود. در این میان مساجد بی نظیر استانبول نیز هیچگاه فراموش نمی شوند. مسجد ایاصوفیه، سلطان احمد، فاتح، سلیمانیه، بایزید و رستم پاشا هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

 به واسطه سابقه تاریخی، در ترکیه کاخ های زیبایی مانند دولماباغچه و توپکاپی نیز وجود دارند. از دیگر مناطقی که توصیه می شود حتما بازدید از آنها را در راهنمای تور گردشی خود در استانبول علامت بزنید می توان به کیز کوله سی(برج دختر)، روملی حصار(قلعه رومی)، یدی کوله(هفت برج) و بام استانبول(تپه های چاملیجا) اشاره کرد.

 

 انواع هتل ها با قیمت های متفاوت نیز آماده پذیرایی از مسافران هستند ؛ با این حال توجه داشته باشید که هتل های 3 ستاره استانبول برخلاف شهرهای دیگر ترکیه مانند آنتالیا و کوش آداسی از کیفیت خوبی برخوردار نیستند. بنابراین اگر هتل خوب برایتان مهم است، 4 یا 5 ستاره رزرو کنید.

نکته مهم امنیتی در استانبول:برخی افراد شیاد در استانبول، به ویژه در نقاط توریستی آن مانند خیابان استقلال ، به توریست های جوان، "پیشنهادات خاص" می دهند. با این پیشنهادها ، آنان را به جاهای خلوت کشانده و تمام دارایی شان را به سرقت می برند. فریب این افراد را نخورید.

تمامی حقوق این سایت مربوط به آژانس مسافرتی سیمرغ بابک می باشد.