چين China

 • نام رسمي جمهوري خلق چين
 • نام محلي: ژوانگهو (Zhonghua)
 • اسامي ديگر: امپرتوري آلماني، چين سرح، چين كمونيست
 • پايتخت: پكن
 • تاريخ استقلال: داراي قدمت تاريخي
 • روز ملي:اول ماه اكتبر سالروز تاسيس جمهوري خلق چين(1949)
 • نوع حكومت: جمهوري تك حزبي خلق با يك مجلس قانون گذاري، از سال1949
 • رئيس حكومت: رئيس جمهور
 • رئيس دولت: نخست وزير
 • مساحت نه ميليون پانصدوهفتادودوهزارو نهصد كيلومتر مربع
 • واحد پول: رنميني يو آن

 

سرزمين چين پرجمعيت ترين كشور جهان محسوب مي شود، پهنه وسيعي از آسياي مركزي و خاوري را در برگرفته است. اين كشور عظيم از شمال به مغولستان، از شمال خاوري به كشور روسيه، از خاور به كشور كره شمالي، درياي زرد و چين شرقي، از جنوب به درياي چين جنوبي، كشور ويتنام، لائوس، ميانمار(برمه)، هند، بوتان و نپال، از غرب به كشورهاي هند، پاكستان، افغانستان، تاجيكستان، قرقيزستان و از شمال غربي به پيش تثبيت گرديده است. قرنهاست كه تمدن چين داراي شهرت خاص و عام است.

 • اطلاعات ضروري

طول پرواز از تهران تا پكن حدود 7ساعت مي باشد.
اختلاف ساعت: پكن حدود سه ساعت و نيم و شانگهاي حدود 4ساعت جلوتر از تهران هستند.
واحد پول چين يوان است
مراكز خريد شهر پكن عبارتند از: بازار هنگ كنگ - فروشگاه بزرگ خونچيا - خيابان ونگ فوجينگ - مركز لوفت هانزا- مركز شيدن در خيابان شيدن- فروشگاه فرند شيپ
مراكز خريد شانگهاي عبارتند از: خيابان نانجينگ و فروشگاه Number One
ولتاژ برق 220 ولت
آب لوله كشي قابل شرب نيست.
كد تلفن پكن 008610 و شانگهاي 008621 مي باشد
مراكز ديدني شهر پكن عبارتند از: شهر ممنوعه- قصر تابستاني- ديوار چين- معبد بهشت- ميدان تيان آن من - شهر زيرزميني - مقبره امپراطوران خاندان مينگ- برنامه نمايش هنرهاي ملي و آكروبات - آكواريومBlue Zoo
مراكز ديدني شهر شانگهاي عبارتند از معبد بودا- باغ زيباي يويوان- رودخانه هوانگ يو

 

 

چین معمولاً به صورت انفرادی ویزای توریستی نمی دهد بلکه حداقل برای ۵ نفر ویزا صادر می کند، صدور ویزا حدود ده روز طول می کشد و هزینه آن برای یک ماه اقامت ۱۰۵ دلار می باشد.برای اخذ ویزا باید به سفارت چین در تهران مراجعه کنید.

سفارتخانه چین در تهران: خیابان پاسداران، خیابان نارنجستان هفتم، پلاک ۱۳٫

شماره تماس سفارتخانه چین: تلفن: ۲۲۲۹۱۲۴۰ شماره فکس: ۲۲۲۹۰۶۹۰٫

روشهای مختلف مسافرت به چین

مهمترین دروازه های ورود هوایی به چین شهر های پکن، شانگهای و گوانگ ژو می باشند. تقریباً همه شهر های بزرگ چین فرودگاه بین المللی دارند. بلیط خطوط هوایی در شروع یا پایان تابستان به دلیل بازگشت یا عزیمت دانشجویان چینی با دانشگاه های سرتاسر دنیا گران و کمیاب می شود.

این شرایط در سال جدید چین نیز وجود دارد. مهمترین خطوط هوایی چین چاینا سادرن، چاینا ایسترن، ایر چاینا و هاینان می باشند.

قطار اصلی ترین وسیله حمل نقل برای طی مسیرهای طولانی در حین مسافرت در داخل چین می باشد. قطار های سریع السیر در این کشور توسعه خوبی داشته اند.


خرید کردن درچین

۱ دلار امریکا معادل ۲/۶ یوان چین می شود. پول های تقلبی در چین بسیار رایج می باشند، بهتر است به بافت اسکناس، نوع فلز سکه، رنگ در نورهای مختلف توجه کنید. دستگاه های خودپرداز در سرتاسر شهرهای بزرگ وجود دارند و انواع کارت های اعتباری را می پذیرند.

چین نسبت به دیگر کشورهای صنعتی ارزان تر است. اگر غذای محلی بخورید، از حمل و نقل عمومی استفاده کنید و در هتل های ارزان قیمت اقامت کنید می توانید با روازنه ۲۰۰ تا ۳۰۰ رنمینبی سفر خوبی داشته باشید.  ولی اگر بخواهید در هتل های لوکس اقامت داشته باشید و غذا های غربی بخورد روزی ۳۰۰۰ رنمینبی باید خرج کنید. هزینه سفر در شهر های بزرگ نظیر شانگهای، پکن و گوانگ ژو نسبت به شهر های کوچکتر و روستاها بیشتر است.

انعام دادن در چین متداول نمی باشد و در بعضی جا ها این کار را غیر اخلاقی می دانند. آنها سعی می کنند بدون انعام خدمات خوبی ارائه دهند.

بعضی از اجناس در چین ارزان نیستند خصوصاً برندهای وارداتی نظیر وسایل کمپینگ، دوچرخه های کوهستان، گوشی های همراه، لوازم آرایشی، لباس ورزشی، پنیر، شکلات، قهوه، شیر خشک. بسیاری از گردشگران این موارد را از هنگ کنگ می خرند.

چین به دلیل فرهنگ غنی و نیروی کار ارزان، صنایع دستی بسیار متنوع و جذابی دارد. اکثر اجناسی که به عنوان عتیقه فروخته می شوند، تقلبی می باشند. ظروف چینی، پارچه، مبلمان، یشم، فرش، مروارید، سکه های نقره، از مهمترین سوغاتی های چینی می باشند. چانه زنی در چین بسیار رایج است، حتی در بعضی از رستوران ها نیز می توانید تخفیف بگیرید.

 

 • پكن

شهر پكن بعنوان مركز سياسي و تجاري چين با وسعت حدود 800/16 كيلومتر مربع يكي از مهمترين و جذاب ترين پايتخت هاي جهان محسوب مي شود. پكن داراي آب و هوايي چهارفصل بوده و بهترين زمان براي مسافرت به اين شهر، فصل پاييز و بهار مي باشد.آثار بسيار زيبا و باستاني پكن، خود حكايت از قدمت 3000 ساله اين شهردارد. مسئولان شهر پكن براي جرب جهانگردان اقدامات زيادي را فراهم ساخته كه از ساخت هتل هاي بسيار شيك و مجلل، مراكز تفريحي، مراكز خريد، سالنهاي نمايش، امكانات خوب حمل و نقل شهزي، محلهاي مختلف براي اجراي اپراي Peking، و ديگر اماكن امروزي در كنار آثار باستاني همچون ميدان Tianamen، شهر ممنوعه، قصرهاي امپراطوري، ديوار بزرگ چين و معبد آسماني،قصر تابستاني و عمارتهاي زيبا همگي بهانه اي است براي حضور ميليونها توريست و جهانگرد از سراسر جهان در اين شهر.

 • معبد آسماني

اين معبد در مكاني بسيار زيبا و با شكوه بنا شده است. امپراطوران چيني در آن زمان خودشان را پسر بهشت نمادي از زمين طراحي شده است. چينيان در آن زمان اعتقاد داشته اند كه آسمان بلند و مرتفع است ولي زمين، پست و حقير است. و تمامي اينها منعكس كننده افكار چينيهاي باستان مي باشد. از جذابيتهاي ديگر اين معبد وجود چترهايي با سر طلايي رنگ مي باشد. اين بنا از چوب و آجر ساخته شده است.

 • ديوار بزرگ چين

ديوار بزرگ چين دژي است به منظور حفاظت از سلسله هاي مختلف چين در مقابل تاخت و تاز هانيكها، مغولها، تركها و ساير اقوام چادر نشين كه از سرزمين هاي جديد مغولستان و منچوريا مي آمدند، ساخته شده است. ديوار چين طويل ترين ديوار ساخت دست بشر مي باشد كه به طول تقريبي 6352 كيلومتر از گذرگاه شانگهاي در درياي بوهايي در شرق و حد فاصل چين و منچوري تا لوپ نور در جنوبي ترين قسمت منطقه خودمختار زينجيانگ كشيده شده است. اينديوار تقريبا" مرز بين چين شمالي و مغولستان داخلي را مشخص مي كند. امروزه برخي از قسمتهايي كه در بخشهاي توريستي قرار دارد بازسازي شده است.

 • شهر ممنوعه

شهر ممنوعه يا همان GU Gong در شمال ميدان Tiananmen در پكن واقع شده است. در چين باستان فقط دو امپراطوري Qing و Ming اقدام به ساخت كاخ و قصرهاي مجلل نموده اندكه امروزه بعنوان بزرگترين مجموعه كاخ موزه هاي امپراطوري چين با مساحت 74 هكتار در جهان مطرح مي باشد.
شهر ممنوعه با 6متر خندوق و ده متر ديوار محصور شده است و هر ديوار آن يك دروازه دارد. شهر ممنوعه به دو بخش تقسيم مي شود:بخش جنوبي يا محوطه بيروني كه امپراطوري وقت در آنجا فرمانروايي مي كردو بخش شمالي يا محوطه دروني كه وي با خانواده اش در آن زندگي مي كردهاست. ساخت قصر از سال 1407 يعني در پنجمين سال فرمانروايي Yongle، امپراطور سوم سلسله Ming آغاز شد و 14 سال بعد در سال 1420 تكميل شد. مردم چين باستان نهايت مهارت خود را در ساخت شهر ممنوعه بكار برده اند و در ساخت آن از كاشي و آجرهاي زمرد رنگ استفاده شده است. و ساخت شگفت انگيز و هنر معماري با شكوه آن توريستهاي زيادي را به خود جلب مي نمايد.

 

 • ميدان تيان آن من

اين ميدان در مركز پايتخت بنا شده است. محلي براي بازديد برج Tiananmen مقبره قهرمانان چين، كاخ ها و عمارت به ياد ماندني MAO ZEDONG و پرچم ملي در اين ميدان هميشه برافراشته است. و همه روزه هزاران نفر از جهانگردان و شهروندان چيني از ميدان بازديد مي كنند. اين ميدان در سال 1417 و طي سلسله MING در كنار شهرممنوعه ساخته شده است و موزه ملي چين در شرق اين ميدان قرار دارد. همچنين اين ميدان همه روزه از گلهاي زيبا و تازه آراسته مي شود و اين امر برجذابيت اين محل افزوده است.

 • شانگهاي

اين شهر با قدمتي تاريخي در دهانه رودخانه YANGTZE واقع شده است. اين شهر صنعتي امروزه با 5/18 ميليون نفر جمعيت بعنوان يكي از بهترين شهرهاي صنعتي جهان محسوب مي شود. شانگهاي يكي از كلان شهرهاي جهان معاصر، از نظر فرهنگي و نژادي گونه هاي مختلف اقوام را در خود جاي داده است. خصيصه رفتاري مدرنيسم و سنتي حتي چيني ها را نيز در اين منطقه در برگرفته است. اين شهر يكي از بزرگترين مراكز اصلي در زمينه بازرگاني و تجاري و يكي از بنادر مهم در آسيا و منطقه جنوبشرق محسوب مي شود كه توجه جهانيان را به خود جلب نموده است.

برج مخابراتي شانگهاي با 468 متر ارتفاع يكي از چهار برج مرتفع جهان بعنوان سمبل و نماد شانگهاي بشمار مي آيد و در بخش مياني آن مغازه ها و رستوران هاي زيبايي داير مي باشد.
از ديگر مناطق ديدني شانگهاي مي توان به SHESHAN جزيره CHONGMING، DINGSHAN و منطقهSHENSHUINGANG اشاره كرد. شرق شناسان اروپايي و غربي سرزمين بهشتي شانگهاي را به عنوان پاريس شرق نيز نام دارد.

 

 • هانگزو

اين شهر مركز ايالت Zhejiang مي باشد، مركزي سياسي، اقتصادي و فرهنگي با جمعيتي بالغ بر 5/6 ميليون نفر بسيار زيبا و از نظر اقتصادي در جايگاه دوم در چين مطرح مي باشد. فاصله شانگهاي با اين شهر حدود 200 كيلومتر است كه از طريق بزرگرهها مي توانيد كمتر از 2 ساعت به شهر هانگزو برويد. ساليانه 20 ميليون توريست داخلي و خارجي از مركز ايالت ZHEJIANG ديدن مي كنند. ماركوپولو ايتاليايي اين شهر را بعنوان با شكوه ترين و جذاب ترين شهر جهان در دوران سلسله Yuan توصيف كرده است

 

 

غارهای ژیجین

 

این غارهای عظیم الجثه مساحتی معادل 30000 متر مربع را پوشش داده و ارتفاع سقف آنها گاهی به 185 متر می رسد. اگرچه رودخانه ای که سال ها پیش این غارها را به وجود آورد دیگر جریان ندارد، هنوز نهرها و جریان های آب زیرزمینی راه خود را به سمت ساختارهای سنگی عجیب می پیمایند.

 

 

 

غذا درچین

* همه جور خوردنی در چین یافت می شود. از انواع خوراک های گیاهی تا انواع

 خوراک های گوشتی و حتی حشرات. اینکه شما چه جور خوردنی انتخاب نمایید

 بستگی به سلیقه، عادات غذایی و اعتقادات شما دارد.

* به ندرت غذای گوشتی حلال خواهید یافت.

* یکی دو رستوران ایرانی در پکن باز شده اند و غذای ایرانی ارائه می دهند.

* معمولاً هتل محل اقامت شما صبحانه رایگان دارد. خواهشمند است مراقب آبروی

 هم وطنان باشید. به خاطر داشته باشید صبحانه جای نهار و شام را نمی گیرد!

* تا دلتان بخواهد مک دونالد، ( مرغ سوخاری ) KFC، و پیتزا هات (Pizza Hot) در

 کشور شوراها خواهید یافت.

* اگر خیلی به نان و نمک ایرانی عادت دارید، بهتر است مقداری غذای آماده از ایران

 با خود ببرید.

* برخلاف اروپا، در اکثر هتل های چین ( حتی هتل های پنج و هفت ستاره ) کتری

 آب جوش در اتاق موجود است. برای درست کردن چای یا جوشاندن قوطی کنسرو

 کوچک مشکلی نخواهید داشت.

* نان بعد از دو سه روز کپک می زند. نان در همه جای دنیا یک مزه دارد ( البته هیچ

 نانی جای نان بربری داغ خودمان را نمی گیرد! )

* خیلی مطمئن نباشید که باز هم امکان بازگشتن و دیدار مجدد از چین را داشته

 باشید. وقت خود را زیاد برای خوردن صرف نکنید.

* در هتل ها یک مینی بار کوچک هست. برخی از اقلام آن رایگان است و  برخی

 پولی است که در هنگام تسویه حساب پول آن را از شما می گیرند. معمولاً یک یا دو

 بطری آب، چای سبز، چای معمولی کیسه ای و نسکافه یا قهوه رایگان هستند.

* در رستوران ها قبل از اینکه غذایی را بردارید، ابتدا نوشته ی مقابل آن را بخوانید.

 اگر بعد از نوش جان کردن دانستید که گوشت سگ خورده اید، دیگر کاری نمی شود

 کرد!

* آب آشامیدنی را در کشور چین ( مثل خیلی کشورهای دیگر ) باید خرید. نرخ آب در

 نقاط گردشگری طبیعتاً گرانتر از سایر جاهاست

.

نکات ایمنی مهم به هنگام مسافرت در چین

گردشگرانی که به چین سفر می کنند بهتر است نکات ایمنی زیر را رعایت فرمایند:

 • اغلب مکان های توریستی چین امنیت بالایی دارند. حتی زنان در شب می توانند به تنهایی بیرون بیایند، با وجود این جرایمی نظیر دزدی دوچرخه و جیب بری اتفاق می افتد. هنگام توقف به دوچرخه خود قفل بزنید.
 • گدایی در چین زیاد است. مردم چین به گدایانی که خودشان توانایی پول در آوردن را دارند، کمک نمی کنند.
 • پکن به دلیل داشتن کارخانه های زیاد آلوده ترین شهر دنیا می باشد. شهر های مرتفع تر هوای پاکیزه تری دارند.
 • بعضی قسمت های شهرهای بزرگ، بسیار پر سر و صدا می باشند. مردم چین به این صداها عادت کرده اند.
 • در اکثر جاذبه های گردشگری اصلی، هتل ها و فروشگاه های بزرگ سرویس های بهداشتی با کیفیتی و پاکیزه ای وجود دارد. بعضی از آنها پول دریافت می کنند.
 • غیر از هتل ها و مراکز بین المللی توالت فرنگی به ندرت پیدا می شود.
 • وقتی به خانه کسی می روید بهتر است با خود میوه، اشیای تزئینی یا بدلیجات ببرید.
 • میزبان معمولاً برای خوردن غذا، به شما زیاد تعارف می کند.
 • به دلیل تفاوت های ظاهری و فرهنگی تان ممکن است که مردم چین زیاد به شما خیره شوند. احساس نا امنی نکنید.
 • با انگشت خود به مجسمه بودا و دیگر خدایان اشاره نکنید، این کار بسیار بی ادبانه است. بهتر است با انگشت شست خود اشاره کنید.

چین کشور تجربه های استثنایی است و اگر پیش از رهسپار شدن مطالعه لازم را درباره این مقصد گردشگری به عمل آورید، با سفر به چین می توانید تجربه ای شیرین وبه یاد ماندنی کسب نمایید. با مسافرت به چین، می توانید بر وسعت دانسته های خود درباره این کشور متفاوت و دیدنی بیافزایید.

 

تمامی حقوق این سایت مربوط به آژانس مسافرتی سیمرغ بابک می باشد.